cafékontrol Overraskende god staldmenu på Café Mandela

Lyt til artiklen

Da Halmtorvet på Vesterbro blev renset for social slum efter byfornyelsen, blev der også muget ud i skævheder og storbysjæl på den sagnomspundne plads. Sådan mener mange københavnere, der beklager sig over, at de skinnende brosten, springvand under kommunal kontrol og de pæne facader har ensrettet området til et farveløst mekka for livsstilslovgivere og nyrige boligspekulanter. Og det er sandelig heller ikke et gadestrøg, der lokker mange væk fra mere levende kvarterer som Istedgade, Nørrebro eller Indre By, selv om caféerne ligger på stribe med udsigt til hele herligheden. Men på den overraskende gode Café Mandela kan man få et helt nyt syn på sagen. Et af byens bedste udendørs spisesteder Den ligger i en gammel staldbygning, der sammen med Multihuset, Råhuset og andre bevarede bygninger udgør den kommunale kulturinstitution Kulturstaldene.

Caféen er sparsomt istandsat under det høje loft med fritstående bjælker, og når ejerne har formået at få så meget atmosfære ud af nogle cafémøbler og lidt rødt sofaplys på det sorte klinkegulv, skyldes det i høj grad bevaringen af den gamle arkitektur. De høje staldvinduer mod Halmtorvet iscenesætter det byfornyede område på en klædelig måde og låner udsigten en fornemmelse af historie og levet liv. Til den anden side giver glasfacaden udsigt til det smukke gårdmiljø foran den nyligt indviede Onkel Dannys Plads i Den Brune Kødby, hvor caféen råder over et større areal.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her