Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.
Birgit Lyngbye Pedersen fotograferet  i Finn Juhls Hus, som hun købte og siden skænkede til Ordrupgaard.  Foto: Karla Ellingsøe

Birgit Lyngbye Pedersen er designhistoriker, kunstmæcen og initiativtager til Brodie Sessions, som bringer musik og arkitektur sammen. Her er hendes bedste kunstanbefalinger.

»Jeg ville lege museum, men det er svært på en villavej«

Birgit Lyngbye Pedersen fotograferet i Finn Juhls Hus, som hun købte og siden skænkede til Ordrupgaard. Foto: Karla Ellingsøe

Det vildeste værk, jeg har set, er …

»Udstillingen af ’Luna Luna: Forgotten Fantasy’ i New York, som jeg så sidste år. Den består af en forlystelsespark, der blev tegnet af den østrigske kunstner André Heller og realiseret i Hamburg i 1987. Der var kun åbent i få uger. Der var karruseller, pariserhjul, forlystelser og alt muligt.

Heller havde bedt nogle af de største kunstnere i verden om at være med, og forlystelser, pavilloner og al grafik var designet af blandt andre Keith Haring, Jean-Michel Basquiat, Roy Lichtenstein, David Hockney og Salvador Dalí med musik komponeret til de forskellige værker blandt andre af Philip Glass.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her