Tilbud: Læs og lyt til Politiken digitalt for 149 kr./md.

Hvad optager dig lige nu? Det spørger Ibyen en række kulturpersonligheder om. Denne gang er det den danske billedkunstner, Alberte Skronski.

Dansk kunstner er kommet på det samme spisested, siden hun var barn: »Det har præcis den samme vibe, som det havde dengang«

Alberte Skronski binger polsk socialrealisme, lytter til disco og er virkelig glad for at gå ud og spise is.  Foto: Privat
Alberte Skronski binger polsk socialrealisme, lytter til disco og er virkelig glad for at gå ud og spise is. Foto: Privat
Lyt til artiklen

Hvor plukker Alberte Skronski brombær og mirabeller, når larmen i Indre By bliver for meget? Hvilken isbar vender hun altid tilbage til? Og hvilket glemt Tommy Seebach-nummer forelskede hun sig for nylig i på Galathea Kroen?

Læs med, når den danske kunstner fortæller om alt det, hun lytter til, ser og spiser i København lige nu.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her