Snart begynder Tivoli at bygge en ny udgave af Færgekroen.

Historisk Tivoli-bygning revet ned

Sådan så Færgekroen i Tivoli ud før dens nedrivning. Men bygningen er besluttet opført på ny i en identisk udgave, der efter planen vil stå klar sidst på året. Foto: Thomas Sjørup/POLFOTO
Sådan så Færgekroen i Tivoli ud før dens nedrivning. Men bygningen er besluttet opført på ny i en identisk udgave, der efter planen vil stå klar sidst på året. Foto: Thomas Sjørup/POLFOTO
Lyt til artiklen

Den har stået der i 86 år, men nu er den væk.

Færgekroen – en af Tivolis kendte bygninger – er blevet jævnet med jorden, skriver TV 2 Lorry.

Den røde bygning, der var bygget som en tro kopi af et gammelt jysk fiskerhus, blev opført som en del af udstillingen ’Fiskerlejet’ i 1934, hvor den japanske kejser blandt andre deltog.

Selv om det egentlig var planen, at kroen blot skulle optage pladsen ned til Tivoli Søen en enkelt sæson, er den blevet stående og har i de seneste mange år været hjem for restauranten Færgekroen Bryghus.

Med tiden var bygningen dog ganske enkelt blevet træt.

»Vi har haft flere fagfolk til at gennemgå bygningen, og vi må bare sande, at tiden er kommet, hvor vi ikke længere kan renovere den«, fortæller Tivolis pressechef, Torben Plank, til TV 2 Lorry.

Det er dog ikke et farvel til Færgekroen.

Tivoli har besluttet at opføre en ny udgave, der kommer til at være næsten identisk med den gamle både indefra og udefra. Færgekroen er nemlig – ligesom eksempelvis Pantomineteatret, Nimb og Glassalen – »en del af Tivolis dna«.

Den nye udgave af Færgekroen forventes at stå klar, når Tivoli slår dørene op for årets julesæson.

Tivoli har flere gange måttet udskyde sommersæsonens åbningsdato på grund af coronavirus. Forlystelsesparken forventer lige nu at åbne 11. maj 2020.

Emma Louise Stenholm

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her