Selv om landets teatre står overfor en snarlig genåbning, har det lille Marionet Teater ved pavillonen i Kongens Have været nødsaget til at aflyse de forestillinger, som udgjorde årets program og vender altså derfor først tilbage i 2021.
Det oplyser teatret – der hvert år tiltrækker mellem 20.000 og 25.000 gæster – på sin hjemmeside.
Aflysningen sker, da Kongens Have i hjertet af København stadig er en del af de advarselszoner, som Københavns Politi etablerede i foråret, da solstråler og højere temperaturer fik folk til at stimle sammen på udvalgte offentlige områder.
Et åndehul i Kongens Have: »Når børnene klapper, får jeg gåsehud«Med bænkesiddepladser til omtrent 220 mennesker og et godt antal ståpladser, har man fra teatrets side frygtet, at man ikke kunne afvikle forestillingerne på en ansvarlig måde, selv om det foregår under åbner himmel.
Marionet Teatret spiller som regel to forestillinger igennem deres sæson, der løber fra 30. maj til 16. august, og i år skulle man have opført ’Fyrtårnet’ om en gnaven krokodillefyrmester og ’Den Store Forvandling’ om Stravinkij, som er en del af teatrets formidling af klassiske komponister. Begge forestillinger er på plakaten til næste år.
Men i år må landets mindste publikum (og deres ledsagere) altså undvære friluftsteater, når de bruger parken.
fortsæt med at læse