Miseren om Værnedamsvej: Parisisk kaos eller sikker cykelvej?

Kaos? Trods trængslen på Værnedamsvej er der på fem år kun registreret fem påkørsler af parkerede biler og ingen personskader.
Kaos? Trods trængslen på Værnedamsvej er der på fem år kun registreret fem påkørsler af parkerede biler og ingen personskader.
Lyt til artiklen

Tidligt fredag formiddag glider den sorte varevogn med noget besvær ind på det lille stykke asfalt langs fortovet, som de parkerede cykler på Værnedamsvej har efterladt, mens ejerne spiser havregrød eller drikker kaffe på Granola.

Blomsterhandler Martin Reinicke retter op, trykker let på speederen og lister snuden en anelse fremad. Vognen får fat i den nærmeste cykel, der letter et par centimeter fra asfalten for derefter at blive lempet ned på jorden igen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her