Torsdag indvies den spritnye middelalder-inspirerede promenade ved Frederiksholms Kanal

De mange parkeringspladser langs kanalen er blevet nedlagt, så der i stedet er blevet plads til bænke, granitblokke og cykelparkering.
De mange parkeringspladser langs kanalen er blevet nedlagt, så der i stedet er blevet plads til bænke, granitblokke og cykelparkering.
Lyt til artiklen

Kajen og havnefronten ved Nyhavn, Islands Brygge og Christianshavn er i de fleste københavneres tilfælde knyttet til gode stunder i solen. Det er nemlig ofte her, byboerne samles til en øl eller en kop kaffe, så snart den mindste solstråle bryder gennem skyerne.

Men hvad så med Frederiksholms Kanal? Du ved, den inde bag Nationalmuseet på den anden side af Christiansborg.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her