Debutanter med ild i fødderne skal åbne Orange Scene

åbningsnavn. Forsanger Niels Brandt skal sammen med resten af det seks mand store band The Minds of 99 åbne Roskilde Festival til sommer.
åbningsnavn. Forsanger Niels Brandt skal sammen med resten af det seks mand store band The Minds of 99 åbne Roskilde Festival til sommer.
Lyt til artiklen

Det bliver det danske rockband The Minds of 99, som til sommer får æren af at åbne Orange Scene på sommerens Roskilde Festival.

Sidste år tilfaldt tjansen det amerikanske hovednavn Outkast, men til sommer lader Roskilde Festival altså atter engang et dansk navn tage sig af det ærefulde hverv, der tidligere er blevet varetaget af bands som Vinnie Who, Volbeat, When Saints Go Machine og Veto.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her