Glem Otis Redding. Bannerførerne for den nye soul spiller levende mixtapes på Pumpehuset

Soulection Radio tager hånd om r&b, soul og hiphopentusiasterne.
Soulection Radio tager hånd om r&b, soul og hiphopentusiasterne.
Lyt til artiklen

Soulection Radio er en institution for den moderne soulmusik og dens mange beslægtede undergenrer. Kollektivet har været en slags laboratorium for nye artister og et tilløbstykke for dedikerede soul-, r’n’b- og hiphop-lyttere, og siden starten i 2011 har de produceret mere end 250 radioprogrammer.

Soulmusikken har gennem de sidste 10 år taget et opgør med sine amerikanske rødder som Otis Redding, Al Green og Aretha Franklin – et opgør med alt det klassiske, tidløse og udødelige ved soulmusikken. Soul er nu en mere mangfoldig og kompleks genre, der kan være elektronisk, futuristisk og jazzet, psykedelisk, temperamentsfuld og tilbagelænet – ja, sågar alle ting på en gang.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her