Færøsk ekspressionist maler, som om den omgivende verden ikke fandtes

Lyt til artiklen

Man kan ikke se på Gunleif Grubes billeder, at han er født på Færøerne. Og det ville også være helt forkert at knytte ham til de impressionistiske naturskildringer, som man forbinder med færøsk maleri.

For Grube er ekspressionist, med et stort rødglødende E, og som sådan ser man mere indad end udad, når man skal finde inspiration til det næste billede. Så maler man, som om den omgivende verden ikke længere findes. Det eneste, der eksisterer, er de stærke følelser og indre hemmelighedsfulde syner, som fødes i arbejdsprocessen. Det er ikke tilfældigt, at kunstneren er født i 1947, året før Cobra blev født, og at det abstrakt-ekspressionistiske Cobramaleri kom til verden. For slægtskabet ligger netop dér.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her