Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres.
Danmark er begyndt at tvangshjemsende irakere til det centrale Irak.
Foreløbig er 11 irakere blevet anholdt, og de vil i løbet af de kommende uger blive sat på en flyver hjem til Bagdad. De har alle fået en udvisningsdom for kriminalitet og har fået endeligt afslag på ophold i Danmark.
Det er første gang, at Danmark tvangshjemsender til det uroplagede centrale Irak.
Irak har sagt ja
»Vi har forelagt de 11 konkrete sager for de irakiske myndigheder, som har accepteret at modtage dem. Og vi forventer at gennemføre udsendelserne inden for fire uger«, siger vicerigspolitichef i Rigspolitiet Hans-Viggo Jensen.
De 11 irakere er ifølge Hans-Viggo Jensen dømt for alvorlig kriminalitet som drab, vold og narkohandel.
ritzau
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
