0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste

Politiet jagter 170 aktivister

Statsadvokaten underkender politiet og vil have 170 ungdomshusaktivister dømt. Nu leder politiet efter dem alle.

Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres.

JACOB EHRBAHN
Foto: JACOB EHRBAHN

Demonstranterne i aktion i forbindelse med rydning af Ungdomshuset. Arkivfoto fra 16. december 2006.

Danmark
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst
FOR ABONNENTER
Danmark
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst
FOR ABONNENTER

Politiet gør nu et nyt forsøg på at få ram på de 170 aktivister, der blev anholdt i en knibtangsmanøvre ved en demonstration mod rydningen af Ungdomshuset på Jagtvej 69.

Anholdelserne ligger helt tilbage i 16. december 2006, og politiet havde for længst droppet sager mod aktivisterne, der var sigtet for medvirken til optøjer.

Prøv 30 dage for kun 1 kr.

Så får du adgang til til denne artikel og alle andre artikler på politiken.dk.

Prøv Politiken nu

Annonce

Annonce

Mere fra os

Annonce

Forsiden

Annonce