Greenpeace vinder sag om 200 sten i havet

Greenpeace dumpede stenene i august for at forhindre fiskeri med bundtrawl i i et område mellem Læsø og Anholt på den svenske side af Kattegat. (Arkivfoto)
Greenpeace dumpede stenene i august for at forhindre fiskeri med bundtrawl i i et område mellem Læsø og Anholt på den svenske side af Kattegat. (Arkivfoto)
Lyt til artiklen

Miljødomstolen i Sverige har givet Greenpeace medhold i en sag om en stenaktion.

I august sænkede miljøorganisationen store sten i Kattegat for at forhindre fiskere i at bruge bundtrawl i to områder. Aktionen fik fødevareminister Eva Kjer Hansen (V) til at overveje sit samarbejde med organisationen. Den svenske miljøstyrelse klagede til miljødomstolen over den lokale länsstyrelse, svarende til et dansk regionsråd, der havde givet tilladelse til aktionen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her