Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Politikernes net kan være for stormasket til kvotekongerne: »De nye regler ender med at være lidt et slag i luften«

De såkaldte  kvotekongers forretning  løber op  i mange hundrede millioner kroner. Her er vi på havnen i Thyborøn. Arkivfoto Anita Graversen/Ritzau Scanpix
De såkaldte kvotekongers forretning løber op i mange hundrede millioner kroner. Her er vi på havnen i Thyborøn. Arkivfoto Anita Graversen/Ritzau Scanpix

Høj søgang med gebommerlige bølger er de seneste år skyllet ind over landets fiskerimyndigheder og rækken af ansvarlige fiskeriministre.

Ikke bare har Rigsrevisionen konkluderet, at Miljø- og Fødevareministeriets forvaltning af fiskekvoter har været meget kritisabel og ikke har understøttet Folketingets intention om, at kvoterne ikke skulle koncentreres på få hænder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her