Alexander Bitschhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Alexander Bitschhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Slutter i morgen: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

En vidtgående aftale gav Bestsellerfamiliens selskab ret til selv at købe ind for skattekroner – uden ansvar. Myndighederne afviste et andet firmas antistoftest, men få timer senere tog de imod det samme produkt fra Bestseller.

Den danske stat gav blankocheck: Bestsellers partnerfirma handlede værnemidler og tests for 760 millioner

Lyt til artiklen

Staten og regionerne var i slutningen af marts så desperate efter at få købt værnemidler og testudstyr på det utilregnelige verdensmarked, at de på helt usædvanlig vis gav modegiganten Bestsellers partnerfirma Nine United ret til selv at bruge penge fra statskassen.

Med en aftale 31. marts fik firmaet fuldmagt til at indgå kontrakter i Kina på »vegne af og med juridisk og økonomisk bindende virkning for Region Hovedstaden«, der havde staten i ryggen.

Alexander Bitschhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her