Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.
Spørgeskema om automatisk oplæsningEn afdeling i teknik- og miljøforvaltningen har bogført medarbejdertimer på tre fiktive anlægsprojekter – uden at have haft budget til det.
Der er registreret et underskud på over 37 millioner kroner. Og underskuddet kan stige med yderligere 15 millioner kroner. Det oplyser kommunen i en pressemeddelelse.
Ifølge kommunen kan der være tale om ”besvigelse i form af bevidst fejlinformation i et regnskab”.
Teknik- og miljøborgmester Ninna Hedeager Olsen (EL) vil ikke udelukke, at det kan have personaleretlige konsekvenser.
»For at undgå at den slags problemer gentager i fremtiden, har jeg krævet en redegørelse om hændelsesforløbet«.
» Når redegørelsen foreligger, må vi se på, hvad den skal have af konsekvenser«, siger borgmesteren i meddelelsen.
Det vides på nuværende tidspunkt ikke, hvad der er årsagen til regnskabsrodet.
Den økonomiske udfordring håndteres ifølge meddelelsen ved, at der foretages et internt lån, som skal afdrages over en årrække, så der undgås ’drastiske besparelser her og nu’.
ritzau
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter