Stribevis af sogne er i fare for nedlukning. Især små børn driver smitten frem, hvoraf nogle smitter deres forældre.

Smittede børn helt ned til 5-6 år kan lukke flere sogne i Danmark

I store dele af landet er sogne lukningstruede som følge af smitte blandt især blandt børn og unge. Børnene på dette billede er ikke blandt de smittede. Arkivfoto.  Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
I store dele af landet er sogne lukningstruede som følge af smitte blandt især blandt børn og unge. Børnene på dette billede er ikke blandt de smittede. Arkivfoto.  Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Lukkede skoler, daginstitutioner og kulturinstitutioner. Sogne fordelt over store dele af landet er tæt på at blive lukket ned på grund af coronasmitte, og det bekymrer flere sundhedschefer, som Politiken har talt med.

Blandt andre Charlotte Kaaber, der er sundhedschef-og ældrechef i Slagelse Kommune, hvor tre sogne opfylder to ud af tre kriterier for at blive lukket ned. Smitten er primært båret af skolebørn, og derfor er flere klasser i øjeblikket sendt hjem.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her