Måling fra Hope-projektet viser klar beredvillighed blandt forældre til børnevaccination. Sundhedsstyrelsen afventer en EU-godkendelse.

Danske forældre er villige til at lade børn vaccinere mod corona

Foto: Finn Frandsen
Foto: Finn Frandsen

Danske forældre er positive over for at lade deres børn vaccinere. Men jo yngre børnene er, des mere skal forældrene overbevises om, at det er en god ide eller nødvendigt at lade deres børn få en vaccination.

Det viser nye tal fra det anerkendte Hope-projekt om borgeres adfærd og konsekvenserne for coronaepidemiens udvikling.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det var den største sabotagemission siden Anden Verdenskrig.⁠ Fire år senere florerer konspirationsteorierne stadig.⁠ ⁠ Dyk med ned på 80 meters dybde og se, hvordan sabotagen af den enorme Nord Stream-gaslinje menes at have været udført. ⁠ ⁠ Og følg de spor, der førte til anholdelsen af foreløbig to af de mistænkte sabotører. De nægter sig begge skyldige. ⁠

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her