Ukrainske kvinders økonomiske situation er uholdbar, siger kommunerne. Blå partier vil have en tilføjelse til særloven, så de ukrainske kvinder får flere penge.

Ukrainske kvinder straffes økonomisk i Danmark af deres mænds kamp for deres land

Ved grænseovergangen ved Medyka til Polen er det hovedsageligt kvinder og børn, der kommer ind. De ukrainske mænd mellem 18 og 60 år må ikke forlade landet. 
 Foto: Jacob Ehrbahn
Ved grænseovergangen ved Medyka til Polen er det hovedsageligt kvinder og børn, der kommer ind. De ukrainske mænd mellem 18 og 60 år må ikke forlade landet. Foto: Jacob Ehrbahn
Lyt til artiklen

Ukrainske flygtninge får så få penge fra staten, at kommunerne har svært ved at finde en bolig til dem, som de kan betale. Derfor opfordrer Kommunernes Landsforening nu regeringen til at handle.

En stor del af de ukrainske flygtninge, der kommer til Danmark, er kvinder, som har været tvunget til at efterlade deres mand i Ukraine, hvor han måske endda kæmper mod de russiske tropper. De ukrainske mænd mellem 18 og 60 år må ikke forlade landet. Men fordi kvinderne er gift, bliver de ikke kategoriseret som enlige forsørgere i Danmark. Derfor får de en markant lavere ydelse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her