3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Ændringer af nationale tests er på vej. Men det vil afhænge af valgresultatet.

Analyse: Vil børnenes statsminister afskaffe de nationale test?

Elever på Katrinedals Skole i Vanløse i færd med at forberede sig til nogle af de første nationale tests. 

   Arkivfoto: Jacob Ehrbahn (arkivfoto)
Elever på Katrinedals Skole i Vanløse i færd med at forberede sig til nogle af de første nationale tests. Arkivfoto: Jacob Ehrbahn (arkivfoto)

Når vi lavede nationale tests, sad vi sammen med vores lærer og fandt alle fejl i testen. Min lærer var træt af fejlene i testene, så vi kontaktede selvfølgelig dem bag testen«.

Sådan står der i en af de godt 2.131 indstillinger til Politikens Undervisningspris, som netop nu fylder godt op på mit skrivebord. Det bliver altså til en del af beskrivelsen af en indstillet lærer, at han sammen med eleverne brugte testeksempler på at vise, hvordan man ikke skal gøre.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her