Ubesatte stillinger og mænd uden for arbejdsmarkedet er aktuelle problemer, som ifølge DE har rod i kønsskæve uddannelser.

Kønsopdelte uddannelser giver mangel på arbejdskraft

Daniel Thomsen er mandlig sygeplejerskestuderende. Her sidder han med hans medstuderende til samtale med er vejledere på Bispebjerg Hospital.  Foto: Andreas Merrald/POLFOTO
Daniel Thomsen er mandlig sygeplejerskestuderende. Her sidder han med hans medstuderende til samtale med er vejledere på Bispebjerg Hospital. Foto: Andreas Merrald/POLFOTO
Lyt til artiklen

De uddannelser, der har mangel på ansøgere, er ofte domineret af enten mænd eller kvinder. Det er en af hovedårsagerne til, at Dansk Erhverv nu beder regeringen nedsætte en kønskommission.

Dansk Erhverv siger, at man formentlig kan komme en del af problemet med mangel på arbejdskraft til livs, hvis det lykkes at tiltrække mænd til de kvindedominerede uddannelser og omvendt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her