Unge tilslutter sig politikere og gymnasielærere, der undrer sig over undervisningsministerens afvisning af en ændring af gymnasiets litterære kanonliste, som tæller 13 mænd og én kvinde. Tiden kræver det, mener ekspert.

Unge ryster på hovedet: »Når ministeren aktivt vælger ikke at ændre kanonlisten, nægter hun at give de kvindelige forfattere den anerkendelse, de fortjener«

Den litterære kanonliste blev lavet i 2004. Dengang udpegede man 13 mandlige forfattere og Karen Blixen. Listen har ikke været ændret siden.  Foto: Anne-marie Steen Petersen/Politiken-Tegning
Den litterære kanonliste blev lavet i 2004. Dengang udpegede man 13 mandlige forfattere og Karen Blixen. Listen har ikke været ændret siden. Foto: Anne-marie Steen Petersen/Politiken-Tegning
Lyt til artiklen

Unge undrer sig over børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theils manglende vilje til at ville revurdere den obligatoriske litterære kanonliste, bestående af 13 mandlige forfattere og én kvindelig: Karen Blixen.

Listen har set sådan ud, siden den blev offentliggjort i 2004. Det er nogenlunde samme alder som mange af de elever, der fylder klasseværelserne på landets gymnasier. Blandt andet 17-årige August Baad Rohde, som går i 2. g. på Aurehøj Gymnasium.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her