Hamas’ politiske leder var den lidt mere moderate stemme i toppen af terrororganisationen. Han var leder af det intense skyggediplomati, der siden krigens start har forsøgt at nå en våbenhvile i Gaza.

Han kunne føle sig nogenlunde sikker i Qatar. Men så vovede han sig til Iran

Ismail Haniyeh var tirsdag en af æresgæsterne, da Irans nyvalgte præsident aflagde ed i parlamentet i Teheran. Her ses han med V-tegn omgivet af parlamentarikere. Foto: -/Ritzau Scanpix
Ismail Haniyeh var tirsdag en af æresgæsterne, da Irans nyvalgte præsident aflagde ed i parlamentet i Teheran. Her ses han med V-tegn omgivet af parlamentarikere. Foto: -/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Mindre end et døgn før sin død lignede den 62-årige Ismail Haniyeh ikke en mand, som døden pustede i nakken.

Tv-optagelser af Hamas-lederens møde med Irans nyvalgte præsident, Masoud Pezeshkian, i Teheran viser en smilende og nydelig herre med velplejet gråsprængt hår og skæg. Efter kindkys med Pezeshkian tager de plads i de forgyldte stole overvåget af portrætter af ayatollah Ali Khamenei og afdøde ayatollah Khomeini.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her