De store mængder regn er forbundet med fordampning fra et ekstraordinært varmt Middelhav. Der er en forbindelse til den globale opvarmning, siger meteorolog Jesper Theilgaard.

Gigantiske mængder regn kan blive til flodbølger gennem Europa

En mand beskytter sig mod den silende regn under en paraply, mens han krydser en bro 14. september i byen Krnov i Tjekkiet.  Foto: Michal Cizek/Ritzau Scanpix
En mand beskytter sig mod den silende regn under en paraply, mens han krydser en bro 14. september i byen Krnov i Tjekkiet. Foto: Michal Cizek/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Hvis forudsigelserne om de store mængder regnvand de kommende døgn holder stik, kan det blive til flodbølger gennem Europa.

Det vurderer meteorolog og klimaformidler Jesper Theilgaard på baggrund af det seneste døgns rapporter om vedvarende silende regnvejr over dele af det centrale og østlige Europa.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her