Demonstrationerne mod den israelske regering og ministerpræsident Benjamin Netanyahu er taget til de seneste uger. Demonstranterne forlanger en udveksling af israelske gidsler og palæstinensiske fanger.

»Jeg har fået nok«: Tusinder af demonstranter indtog gaderne i Israel

Protesterne mod den israelske regering er taget til de seneste to uger, efter at seks gidsler i Gaza blev fundet dræbt.  Foto: Jim Urquhart/Ritzau Scanpix
Protesterne mod den israelske regering er taget til de seneste to uger, efter at seks gidsler i Gaza blev fundet dræbt. Foto: Jim Urquhart/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Titusinder af stærkt utilfredse israelere var i aftes på gaden i Tel Aviv. Med israelske flag, bannere og skilte med vrede opråb og slagord mod ministerpræsident Benjamin Netanyahu forlangte demonstranterne en udveksling af fanger mellem Israel og Hamas.

101 israelske gidsler er fortsat fanget i Gaza, efter de 7. oktober blev taget til fange under Hamas’ angreb ind i Israel, mens omkring 9.000 palæstinensere i øjeblikket er politiske fanger i israelske fængsler ifølge den palæstinensiske ngo Addameer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her