I Haiti er mere end 10.000 mennesker i løbet af den sidste uge blevet internt fordrevet fra deres hjem.
Det er sket, efter at landets bander har skruet op for vold og angreb i de områder af landet, der endnu ikke er under deres kontrol.
Det siger FN’s organisation for migration torsdag.
Organisationen sagde i begyndelsen af september, at mere end 700.000 mennesker i det caribiske land var internt fordrevne.
Det er en fordobling sammenlignet med antallet seks måneder tidligere.
I løbet af den sidste uge har Haitis bander så angrebet flere byer uden for landets hovedstad, Port-au-Prince.
Selve Port-au-Prince og byens forstæder er i vid udstrækning under bandernes kontrol.
Der er her tale om Viv Ansamn, som betyder ’at leve sammen’, og som er en sammenslutning af flere forskellige væbnede grupper.
Bandernes vold forværrer den hungersnød, der i forvejen plager dele af befolkningen, siger FN-organisationen.
Banderne forsøger at overtage landbrugsarealer, ligesom de afspærrer flere transportruter.
De personer, der flygter fra deres hjem, må ofte opgive deres faste indkomst, og har derfor svært ved at få råd til mad.
Ofte flygter indbyggerne til værtsfamilier andre steder i landet eller til midlertidige lejre.
ritzau
fortsæt med at læse


























