Grønlands Politis fastnet er midlertidigt ude af drift, og KNR kan ikke sende radio som følge af strømsvigt.

Nuuk er ramt af omfattende strømsvigt

Lyt til artiklen

Opdateret lørdag klokken 22.05

Lørdag aften kan der fortsat gå flere timer, før en langvarig strømafbrydelse i Nuuk slutter.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Grønlands Beredskabsstab.

Nukissiorfiit, som er det nationale forsyningsselskab i Grønland, har tidligere oplyst, at man skal starte et backup-elnetværk, og at der herefter vil gå tre til fem timer, før alle borgere igen har strøm.

På et møde i Grønlands beredskabsstab klokken 19.30 dansk tid - det er klokken 16.30 i Grønland - oplyste selskabet, at man fortsat arbejdede på at få startet backup-netværket.

Det er lykkedes kort før klokken 22 dansk tid. Det fremgår af et opslag på Facebook fra forsyningsselskabet.

Her lyder det, at der vil være forsyning inden for nogle timer.

Der har været strømafbrydelse i Nuuk siden klokken 13.20 dansk tid lørdag.

Nuuks hospital, redningsberedskabet og politiet kører på nødgeneratorer. Politiet har også sendt flere patruljer på gaderne, så det er ekstra synligt i Nuuk.

I akutte tilfælde, hvor telefoner ikke kan anvendes, kan man henvende sig på sygehuset eller politigården, lyder det.

Da der er borgere, som er uden varme, har Sermersooq Kommune etableret en varmestue i Godthåbhallen i Nuuk.

Ifølge Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) er temperaturen i Nuuk lørdag aften lokal tid på mellem -13 og -11 grader.

Borgere i Nuuk opfordres til at holde sig opdaterede, når det gælder nyt fra myndighederne.

Politiet deler løbende beskeder fra teleselskabet Tusass, Nukissiorfiit og Sermersooq Kommune.

Der bor cirka 56.500 mennesker i Grønland. Omkring 18.000 bor i Nuuk.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her