En fremtid som amerikansk stat lover ikke godt for de grønlandske inuitter, siger præsidenten for ICC Grønland – en NGO, der repræsenterer inuitfolk verden over. Han ser med bekymring på inuitternes tilværelse i Alaska.

Præsidenten for ICC Grønland ser et skræmmebillede: »De er næsten blevet udryddet, indianerne«

Hjalmar Dahl er præsident i ICC Grønland, der er en international ngo. Han ser ikke danskerne som racistiske, men han mener, at »Danmark skal oppe sig i forhold til sine medmennesker. Det er yderst nødvendigt«.
Hjalmar Dahl er præsident i ICC Grønland, der er en international ngo. Han ser ikke danskerne som racistiske, men han mener, at »Danmark skal oppe sig i forhold til sine medmennesker. Det er yderst nødvendigt«.
Lyt til artiklen

Donald Trump gør sig offensive tilnærmelser og vil gerne indlemme Grønland i USA. Er du smigret eller skræmt?

»Jeg mener, at det er en drastisk måde at føre sig frem på over for Grønland. Selvfølgelig skal Grønland selv bestemme over sine anliggender, og det er Grønland, der selv viser vejen frem til selvstændighed. I forhold til meldingen om et muligt militært indgreb, så er det meget skræmmende for hele den grønlandske befolkning, og det virker meget uvirkeligt«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her