Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Ruslands præsident Putin er forbeholden over for våbenhvileaftalen mellem USA og Ukraine. Samtidig synger Ukraines Kursk-offensiv formentlig på sidste vers.

Ukraine er presset i Kursk inden vigtige forhandlinger

Ruslands præsident, Vladimir Putin, går ved siden af Ruslands generalstabschef, Valery Gerasimov, under et besøg på den russiske hærs kommandocenter i Kursk-provinsen Foto: Kremlin.ru/Ritzau Scanpix
Ruslands præsident, Vladimir Putin, går ved siden af Ruslands generalstabschef, Valery Gerasimov, under et besøg på den russiske hærs kommandocenter i Kursk-provinsen Foto: Kremlin.ru/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Der er behov for en langvarig fred mellem Rusland og Ukraine. Derfor har Rusland en række spørgsmål, som endnu mangler at blive besvaret i forhold til en våbenhvileaftale.

Sådan lyder meldingen fra den russiske præsident, Vladimir Putin, der torsdag sidst på eftermiddagen dansk tid for første gang kommenterede på det forslag til en 30-dages våbenhvileaftale, som USA har fremlagt, og som Ukraine tidligere på ugen gav sin støtte til.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her