Det er 40 grader varmt, og klokken er kun 10 om formiddagen. Velkommen til Sri Ganganagar i Indien, hvor The New York Times for nylig tilbragte en hel dag i varmen.
47 grader: Brandvæsnet forsøger at køle gaderne ned ved at sprøjte dem med vand
En murerarbejdsmand tager en drikkepause Rajasthan i Indien, hvor temperaturen på denne tid af året kan overstige 40 grader.
Foto: Anindito Mukherjee/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
De ulideligt høje varmegrader, der rammer Indien hver sommer, er en trussel mod liv og levebrød. Sundhedssystemet tvinges i knæ. Økonomien og produktionen svækkes.
For mange indere er det umuligt at undslippe varmen. Aircondition er noget, man kun kan drømme om. Arbejde er noget, der foregår udendørs, og hvis man ikke arbejder, får man ikke noget at spise.
Vil du lytte med?
Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.