2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Hundreder af drusere er dræbt af voldsmænd fra Syriens ’sikkerhedsstyrker’. Præsidenten lover at bringe ro til Suweida, og USA opfordrer til at give ham en chance – og Israel til at blande sig udenom.

I Suweida er der ikke mere plads i lighuset. Lig ligger spredt i gaden

En syrisk læge går forbi poser med lig af mennesker, der er blevet dræbt under den sekteriske vold i Suweida. Foto: -/Ritzau Scanpix
En syrisk læge går forbi poser med lig af mennesker, der er blevet dræbt under den sekteriske vold i Suweida. Foto: -/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Dræbte er der nok af i Suweida. Foran byens store hospital ligger ligene spredt i gaden. Lighuset kan slet ikke følge med.

Blandt de dræbte i juli er 194 drusere – heraf 28 kvinder og otte børn – der vilkårligt blev henrettet af voldsmænd knyttet til det syriske forsvar. Og tre beduiner, inklusive en kvinde og et barn, henrettet af drusiske voldsmænd.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her