Den amerikanske præsident, Donald Trump, indfører yderligere 25 procents told på indiske varer. Ifølge eksperter er det en af de mest effektive metoder, USA har til at lægge pres på Rusland.
»Rusland føler sig presset«: Flemming Splidsboel hæfter sig ved længden på Trump-udsendings møde med Putin
Den amerikanske præsident, Donald Trump, har før truet med høje told satser uden nødvendigvis at føre dem ud i livet. USA-kender, Rasmus Sinding Søndergaard, afventer fredag, for at se, hvorvidt denne straftold bliver til noget. Foto: Kent Nishimura/Ritzau Scanpix
Knap var mødet mellem USA’s særlige udsending, Steve Witkoff, og den russiske præsident, Vladimir Putin, afsluttet, før USA indførte nye sekundære sanktioner mod Rusland.
Det sker til trods for, at Putins rådgiver, Yuri Ushakov, efter mødet onsdag udtalte, at samtalerne mellem Witkoff og Putin havde været »nyttige og konstruktive«.
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.