Den norske kirke har undskyldt for den smerte og skade, som kirken har påført LGBT+-personer gennem flere årtier.
Under et pressemøde på London Pub i Oslo, hvor et masseskyderi kostede to mennesker livet i forbindelse med Oslo Pride i 2022, gav biskop Olav Fykse Tveit torsdag på vegne af kirken en officiel undskyldning.
»Dette er et sted fuld af symbolik. Et trygt sted for LGBT+-personer. Dette er stedet, der blev ramt af terroren under Oslo Pride 25. juni for tre år siden«, siger han ifølge nyhedsbureauet NTB.
Han siger videre, at biskopperne i Den norske kirke i 2022 erkendte, at den institution, de står i spidsen for, har påført LGBT+-personer smerte og skade.
»Det rigtige at gøre er, at vi tager ansvar som kirke og siger undskyld. Nogle kan tænke, at det er for sent, nogle mener, at det er for tidligt. Vi mener, at det er rigtigt ikke at vente længere«, siger biskoppen.
Betegnelsen LGBT+ dækker over lesbiske, bøsser, biseksuelle, transpersoner og andre seksuelle minoriteter.
Efter den officielle undskyldning på London Pub vil der være en særlig gudstjeneste i Oslo Domkirke torsdag aften.
Her er det norske kronprinspar blandt gæsterne, skriver netmediet VG.
ritzau
fortsæt med at læse




























