Selv om de fleste grønlænderne lige nu bare drømmer om et øjebliks fred og ro, drømmer mange af dem stadig om på sigt at blive selvstændige. Det er en følelse, man ikke bare tager fra et folk, og det er en følelse, de kan genkende i Palau.
Den lille østat i Stillehavet har ved første øjekast ikke meget til fælles med Grønland. Palau er tropisk beriget af verdens fineste koralrev, forårsgrønne jungleøer og turkisfarvet hav. Men Palaus historiske erfaringer taler i høj grad ind i Grønlands nutid:
I 1980’erne og 90’erne drømte palauanerne også om selvstændighed. De lå i svære forhandlinger med USA, som rystede nationen. Det endte med en såkaldt aftale om ’fri association’, som Grønlands ledende regeringsparti, Demokratiit, i sit valgprogram kalder »en af de muligheder, der skal undersøges nøje«.
Så hvordan er det gået Palau – og kan det blive fremtiden for Grønland?
Politiken har spurgt Palaus præsident, Surangel Whipps Jr., som i et længere interview trækker tråde mellem troperne og det høje nord. For ham er én ting det vigtigste i den aktuelle krise.


























