EU-sanktioner imod voldelige bosættere på Vestbredden møder opbakning fra den israelske fredsbevægelse. Folkekirkens Nødhjælp opfordrer til et forbud mod import fra de ulovlige bosættelser.

Israelsk fredsbevægelse kalder sanktioner »et advarselssignal fra EU«

En palæstinensisk landmand inspicerer sine marker, efter at bosættere har ødelagt flere tusinde vinstokke. Foto: Hazem Bader/Ritzau Scanpix
En palæstinensisk landmand inspicerer sine marker, efter at bosættere har ødelagt flere tusinde vinstokke. Foto: Hazem Bader/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

De vil ikke kunne rejse ind i EU, heller ikke ind i Danmark. De vil ikke kunne have penge i vores banker, hæve penge i EU eller overføre penge til og fra EU, og deres organisationer vil være bandlyst af EU.

Hvem er disse kasteløse? Det er ekstremistiske israelske bosættere i de besatte palæstinensiske områder, som EU’s udenrigsministre nu har besluttet at ramme med økonomiske sanktioner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her