Dronning Sonja har hjerteflimmer og hjertesvigt og skal være indlagt nogle dage, oplyser det norske kongehus.

Norges dronning Sonja indlagt med hjerteproblemer

Norges 88-årige dronning Sonja er indlagt og skal være det i nogle dage, oplyser hoffet. Foto: Terje Pedersen/Ritzau Scanpix
Norges 88-årige dronning Sonja er indlagt og skal være det i nogle dage, oplyser hoffet. Foto: Terje Pedersen/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Dronning Sonja af Norge er onsdag blevet indlagt på hospitalet på grund af hjerteproblemer.

Det skriver det norske kongehus i en pressemeddelelse.

Kongehuset oplyser, at dronningen har hjerteflimmer og hjertesvigt, og at hun skal være indlagt ’nogle dage’ til undersøgelser og observation.

Hun er indlagt på Rikshospitalet i Oslo.

Kongehuset skriver ikke noget om 88-årige dronning Sonjas tilstand.

Søndag meddelte det norske kongehus, at dronning Sonja var blevet sygemeldt i en uge grundet hjerteflimmer og hjertesvigt.

»Dronningen har brug for hvile og for tilpasning af sin medicin, skrev kongehuset søndag.

Det lød desuden, at dronningen var ’ved godt mod’.

Hjerteflimmer er en rytmeforstyrrelse i hjertet, der kan medføre åndenød, hjertebanken, svimmelhed og brystsmerter.

Melder afbud til kongeskibets togt

Ved hjertesvigt er hjertemusklen svækket og derfor ikke i stand til at pumpe blodet effektivt nok rundt i kroppen. Det betyder, at blodtilførslen til de enkelte organer bliver mindre.

Søndag lød det desuden, at dronning Sonja havde været forbi Rikshospitalet til undersøgelser. Her var planen dog, at hun skulle opholde sig derhjemme.

Dronning Sonjas sygemelding betød samtidig, at hun ikke kunne ledsage sin mand, kong Harald, der fra tirsdag til torsdag sejler med kongeskibet ’Norge’ og besøger fire kommuner i den sydvestlige del af landet.

Tirsdag sagde kongeparrets søn, kronprins Haakon, til pressen, at kongen og dronningen må tage hensyn til alderen. Det skriver det norske nyhedsbureau NTB.

»Jeg synes, det er imponerende, hvordan både kongen og dronningen fortsætter med at udføre officielle opgaver. Og jeg synes jo, de gør meget mere, end det man kan forvente, sagde han.

Det er ikke første gang, at dronning Sonja er ramt af hjerteproblemer.

Under en skitur i januar 2025 blev hun også ramt af hjerteflimmer. Efterfølgende fik hun indopereret en pacemaker for at stabilisere hjerterytmen.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her