Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Landets moralpoliti anholdt i weekenden omkring 30 kvinder, mens de var på indkøb, fordi de ikke overholdt Talebans regler for passende påklædning.

Afghanske mænd protesterer efter Talebans anholdelser af en gruppe kvinder

Afghanske kvinder iført chador går på gaden i byen Herat, hvor  moralpolitiet i weekenden anholdt omkring 30 kvinder for ikke at leve op til Talebans regler for påklædning. Foto: Mohsen Karimi/Ritzau Scanpix
Afghanske kvinder iført chador går på gaden i byen Herat, hvor moralpolitiet i weekenden anholdt omkring 30 kvinder for ikke at leve op til Talebans regler for påklædning. Foto: Mohsen Karimi/Ritzau Scanpix

Talebans ’moralministerium’ – ministeriet til fremme af dyd og forebyggelse af usædelighed – anholdt lørdag og søndag omkring 30 kvinder i bydelen Jebrael i Herat. Kvinderne blev pågrebet af moralpolitiet, mens de handlede i indkøbscentre og på markeder. Deres forbrydelse var, at de ikke levede op til Talebans regler for passende påklædning.

Det har fået dusinvis af mænd til at gå på gaden for at demonstrere og udtrykke deres vrede over anholdelserne. Talebans styrker åbnede ild og brugte vold for at opløse demonstrationerne.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her