Fuld digital adgang for 149 kr./md. i op til 6 måneder.

En person, der i retten blev omtalt som ’EL Money’, stod bag planlægning af brandstiftelser sidste år.

Ukrainer kendt skyldig i brandstiftelser med forbindelse til Keir Starmer

Lyt til artiklen

Den ukrainske mand Roman Lavrynovytj er mandag blevet kendt skyldig i brandstiftelser ved flere ejendomme knyttet til den britiske premierminister, Keir Starmer.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Brandstiftelserne skete over fem dage i maj sidste år.

Her blev britisk politi kaldt ud til brande ved et hus i det nordlige London med forbindelse til Starmer, en anden ejendom, hvor premierministeren tidligere havde boet, og til en brand i en Toyota, som også havde været ejet af Starmer.

Brandene blev påsat på vegne af en person, som den ukrainske mand blot kendte som ’EL Money’.

Vedkommende havde via det sociale medie Telegram lovet Lavrynovytj betaling i kryptovaluta.

Også rumænske Stanislav Carpiuc er kendt skyldig i sagen. Mens den ukrainske mand er kendt skyldt i to forhold om brandstiftelse, er rumænske Carpiuc kun kendt skyldig i planlægning af brandstiftelser.

Der er strafudmåling fredag.

BBC har undersøgt ’EL Money’, som personen, der bestilte angrebet, var gemt som i Lavrynovytjs telefon. Ifølge det britiske medie er vedkommende en ung russisk diplomat.

’EL Moneys’ mulige baggrund var dog ikke en del af retssagen.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her