USA’s præsident, Donald Trump, vil stoppe al handel med Spanien, og det har han beordret sin finansminister, Scott Bessent, til at sørge for.
Det siger Trump på et pressemøde ved et Nato-topmøde i Tyrkiets hovedstad, Ankara, ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Ved hans side sidder Natos generalsekretær, Mark Rutte.
Donald Trump kalder ifølge Reuters Spanien en ’forfærdelig partner’ i Nato, som han ikke ønsker at gøre forretninger med.
»Spanien er en håbløs sag (’wasted cause’). Vi ønsker ikke længere at handle med Spanien«, siger præsidenten.
Trump har tidligere kritiseret Spanien for ikke at gøre nok for at betale for eget forsvar.
Spanien har også været blandt flere europæiske lande, der i forbindelse med krigen i Iran har begrænset amerikansk militærs adgang til baser i Europa.
Hos erhvervs- og brancheorganisationen Dansk Industri mener man, at Trumps udmelding bør tolkes med varsomhed.
»Et fuldstændigt stop for handelsforbindelser med Spanien vil være både juridisk, politisk og økonomisk meget vanskeligt – sandsynligvis umuligt - at gennemføre«, skriver chef for geopolitik Peter Thagesen i en skriftlig kommentar.
»Samtidig er der en enorm gensidig økonomisk afhængighed, som gør, at et så vidtgående skridt næppe er realistisk – og heller ikke er i USA’s egen interesse«, lyder det.
ritzau
fortsæt med at læse




























