Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Den positive fortælling om migranter, som den spanske ministerpræsident, Pedro Sánchez, formidler, er en rød klud i ansigtet på højrefløjen i hele Europa, siger dansk professor.

1.174.978 migranter har med et snuptag fået rettigheder i Spanien

Mange migranter bidrager allerede til Spaniens økonomi, men arbejder ofte under kritisable vilkår uden overenskomst eller andre regulerede forhold.  Foto: Nacho Doce/Ritzau Scanpix
Mange migranter bidrager allerede til Spaniens økonomi, men arbejder ofte under kritisable vilkår uden overenskomst eller andre regulerede forhold. Foto: Nacho Doce/Ritzau Scanpix

Mens deres ansøgninger om opholds- og arbejdstilladelse ligger til behandling hos myndighederne, har helt præcist 1.174.978 hidtil udokumenterede migranter siden 1. juli haft legitim ret til at befinde sig i Spanien og modtage offentlige velfærdsydelser.

Det er et af vilkårene i det såkaldte reguleringsprogram, som den spanske ministerpræsident, Pedro Sánchez, har sat sig i spidsen for under stor kritik fra den hjemlige opposition, en markant del af den spanske befolkning og kolleger blandt de europæiske stats- og regeringsledere.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her