Hverken i forhold til en dansk virksomheds forretning eller omdømme kan jeg se nogen logik i at handle med Rusland, siger seniorchefkonsulent i Dansk Industri.

Langt inde i krigens femte år handler danske virksomheder stadig med Rusland

Sko virksomheden Ecco valgte fortsat at gøre forretninger med Rusland.  Foto: Mikhail Tereshchenko/Ritzau Scanpix
Sko virksomheden Ecco valgte fortsat at gøre forretninger med Rusland. Foto: Mikhail Tereshchenko/Ritzau Scanpix

Selv om EU i denne tid forbereder sin 22. sanktionspakke mod Rusland siden invasionen af Ukraine for godt fire et halvt år siden, er det mægtige land i øst stadig en aktiv handelspartner for europæiske lande.

Også for Danmark.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her