Ifølge PostNord er antallet af brevstemmer op til valget steget mere end ventet. Det betyder forsinkelser.

Levering af brevstemmer i Sverige er forsinket på valgdag

PostNord kan ikke nå at levere et rekordhøjt antal brevstemmer ved det svenske valg til tiden.

Det skriver flere svenske medier og nyhedsbureauet TT.

I alt har 3,6 millioner svenske vælgere stemt på forhånd. Stemmerne skulle ifølge TT have været leveret til valgstederne, når de åbnede søndag klokken 08.00.

Men i et område omkring Stockholm kan leveringen ifølge nyhedsbureauet blive forsinket med fire timer.

Ifølge PostNord skyldes det, at antallet af brevstemmer er steget mere end ventet.

»Vi bemærker, at presset har oversteget vores prognose. Normalt forventer vi, at forhåndsstemmerne vil stige med fem til ti procent hvert valg - vi er tættere på 20 procent nu, siger Anders Porelius, som er pressechef hos PostNord, til TT.

Valgstederne i Sverige åbnede klokken 08.00 søndag og lukker klokken 20.00. Inden søndag har vælgerne kunnet brevstemme.

Meningsmålinger pegede i begyndelsen af valgkampen på et sandsynligt regeringsskifte, og at den rød-grønne blok anført af Socialdemokraternas Magdalena Andersson var på vej til magten.

Men i valgkampens slutspurt er forspringet svundet ind. Fredag viste en meningsmåling, som analyseinstituttet Ipsos har foretaget for Dagens Nyheter, nærmest dødt løb mellem de to blokke.

De første foreløbige resultater fra optællingen ventes offentliggjort omkring klokken 21.00.

ritzau

PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her