2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Danmark og Grønland kalder aftalen en diplomatisk sejr. I USA bliver den udlagt som en sejr for Trump. Men først i næste uge bliver det klart, hvad der egentlig står i aftalen.

Ekspert: »Det er en bemærkelsesværdig stor magt at give videre for en selvstændig nation«

Der har været adskillige demonstrationer i Grønland mod  den amerikanske præsident Donald Trumps ønske om at gøre Grønland til en del af USA.   Foto: Martin Lehmann
Der har været adskillige demonstrationer i Grønland mod den amerikanske præsident Donald Trumps ønske om at gøre Grønland til en del af USA. Foto: Martin Lehmann

Det er højst uklart, hvad der ligger i den aftale, som USA, Danmark og Grønland har indgået om amerikansk tilstedeværelse i Grønland. I Danmark er den blevet udlagt som en stor sejr for dansk og grønlandsk diplomati, mens den amerikanske version er noget anderledes.

For eksempel har Katie Miller, der er gift med præsident Donald Trumps indenrigspolitiske sikkerhedsrådgiver Stephen Miller, postet et Grønland med et amerikansk flag henover. Det kommenterer hun med et »Nu sker det«.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her