Magdalena Andersson, der er formand for det svenske parti Socialdemokraterna, opgiver forsøg på at danne en regering.
Det siger hun ifølge det svenske nyhedsbureau TT mandag.
»Det findes på nuværende tidspunkt ikke nogen mulighed for, at jeg kan danne en regering«, siger hun ifølge nyhedsbureauet.
Meldingen fra S-lederen kommer, efter at hendes parti og den rød-grønne fløj fik en snæver sejr ved valget tidligere på måneden.
De rød-grønne partier fik samlet 176 mandater, mens de såkaldte Tidö-partier, der udgøres af den afgående borgerlige regering, Moderaterna, Liberalerna og Kristdemokraterna, fik sammen med Sverigedemokraterna 173 mandater.
Sverigedemokraterna er den afgående regerings støtteparti. Partiet, der har en stram indvandringspolitik som sin primære mærkesag, har fået 17,5 procent af stemmerne og bliver dermed det tredjestørste parti i Riksdagen.
Socialdemokraterna blev det største parti med 28 procent af stemmerne.
ritzau
fortsæt med at læse