Formanden for Den Europæiske Centralbank (ECB), Christine Lagarde, stopper på posten i februar 2027.
Det skriver centralbanken i en pressemeddelelse.
Christine Lagardes periode stod til at udløbe i oktober 2027. På det tidspunkt ville hun have siddet på posten i otte år.
Hendes efterfølger skal udpeges af Det Europæiske Råd.
EU’s præsident, António Costa, skriver i et opslag på X, at arbejdet med at finde den næste chef for ECB indledes i dag.
Han takker samtidig Lagarde for hendes arbejde for centralbanken, som hun har stået i spidsen for siden november 2019.
»Gennem en global pandemi, en krig i Europa, energikriser og inflationschok, har hun ydet en stabil og målrettet ledelse, som har hjulpet med at værne om stabilitet og robusthed i euroområdet«, skriver han.
Ifølge mediet Financial Times har Christine Lagarde været i spil som ny formand for World Economic Forum.
ritzau
fortsæt med at læse