Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Amerikansk militær søger arabiske statister

670 kroner om dagen er lønnen, hvis man vil være arabisk statist, når amerikanske tropper træner i Tyskland, før de sendes til Irak.
670 kroner om dagen er lønnen, hvis man vil være arabisk statist, når amerikanske tropper træner i Tyskland, før de sendes til Irak.
Lyt til artiklen

Soldater på amerikanske militærbaser i Tyskland skal træne med arabere af kød og blod, før de sendes til krigen i Irak.

Øvelsen skal forberede de amerikanske tropper på forholdene i de irakiske gader og finder sted i militære områder i Tyskland. Her har amerikanerne bygget kulissebyer, der indeholder alt fra moskeer til bordeller, skriver den tyske avis Der Spiegel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her