USA’s viceudenrigsminister, Christopher Hill, mener at det er muligt at få afviklet det nordkoreanske atomvåbenprogram i år. »Der er ingen grund til, at det ikke kan afsluttes i 2008«, sagde Hill i dag. Inden nytår blev Nordkorea ellers kritiseret for ikke at have fremlagt en oversigt over atomvåbenprogrammet og have reageret på amerikanske henvendelser om et muligt hemmeligt program til uranberigelse. »Hele vejen gennem sekspartsforhandlingerne har vi haft disse knuder. Vi har haft disse overskredne frister, men i sidste ende har vi kunnet fortsætte processen, sagde han.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Marcus Rubin
KOMMENTAR
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Øens fuckboy står ved alteret og ignorerer den søster, han lige har snavet

Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























