Om det er jomfruerne i paradis eller helvedes flammer, der har mødt den dræbte al-Zarqawi, afhænger af, hvem man spørger. Spekulationerne kommer efter at Iraks premierminister tidligere i dag kunne meddele, at lederen af al-Qaeda i Irak - Abu Musab al-Zarqawi - er blevet dræbt i et luftangreb nord for Bagdad. Zarqawis broder tror på en liv i paradis. »Vi havde forventet, at han ville dø i meget lang tid. Vi forventede, at han ville ende som martyr«, lød det fra broderen, Sayel al-Khalayleh, ifølge AP. Og tilføjede: »Vi håber, at han nu vil gøre andre martyrer selskab i himlen«, tilføjede han. »Vi er lykkelige, for han er martyr« Broderen opholder sig i byen Zarqa i Jordan - den by, som al-Zarqawi kaldte sin hjemby, og som han er opkaldt efter. Al-Qaeda-lederens tre søstre opholder sig også i Zarqa. De ankom umiddelbart efter nyheden om Zarqawis død til familiens hus i den lille, fattige by. De var klædt i sort og nægtede at tale med pressen. Den ene søsters mand opgav sit navn som Abu Qudama. Han ville gerne komme med en kommentar: »Vi er ikke kede af, at han er død. Tværtimod, vi er lykkelige, for han er en martyr, og nu er han i himlen«, tilføjede han. Familien fik nyheden fra Al-Jazeera Zarqawis svoger har kun et ben. Han forklarede, at han havde mistet benet under kampe mod de russiske styrker i Afghanistan, hvor han i firserne kæmpede på mujahedinernes side. En 13-årig dreng, der sad foran familien hus, var tilsyneladende al-Zarqawis nevø. »Jeg er så ked af det med min onkel«, sagde han. Han sagde, at familien fik nyheden om Zarqawis død via tv-kanalen Al-Jazeera, skriver AP. »Han fik, hvad han fortjente« Broderen til Ken Bigley - en britisk ingeniør, der blev halshugget af al-Zarqawis gruppe - sagde, at terrorlederen burde komme lige lukt i helvede. »Manden var et dyr og han fortjente det, han fik. Og må han rådne op i helvede«, lød hans kommentar til dødsfaldet ifølge Reuters. Zarqawis følgesvende fangede Ken Bigley i 2004. De holdt ham som fange i fire uger, indtil de halshuggede ham for åben skærm. Mordet skabte choktilstand i Liverpool, hans hjemby. »Verden er sluppet af med en meget ond person. Så han tror, han skal i paradis? Jeg er overbevist om, at han er i helvede«, sagde Paul Bigley.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Man skal være fatsvag for ikke at gennemskue Løkkes forsøg på at undersøge, om en midterregering kan blive en realitet igen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























