Tyrkiets 70 millioner primært muslimske indbyggere rykker nu et skridt nærmere den dag, hvor de måske bliver EU-borgere.
Den 17. juni vil det slovenske formandskab åbne yderligere to kapitler i forhandlingerne med Tyrkiet.
Det siger den slovenske udenrigsminister, Dimitrij Rupel, efter et ministermøde mellem EU-formandskabet og den tyrkiske AKP-ledede regering i Ankara.
»Vi åbner forhandlingerne under det slovenske formandskab. Der er ingen tvivl om, at Tyrkiet vil blive medlem af EU før eller siden«, siger Rupel på et pressemøde i Ankara Palas foran en talstærk pressehorde.
Fransk modvilje under pres
Med forhandlinger på to nye politiske områder har Tyrkiet taget hul på 12 ud af de i alt 35 kapitler, som en optagelse blandt EU’s 27 medlemslande kræver.
Åbningen fra EU kommer, kort før Frankrig, som er skeptisk over for Tyrkiets optagelse, skal overtage posten som formand for EU.
Blandt andet har den franske præsident, Nicolas Sarkozy, taget afstand fra tanken om Tyrkiet som en del af Europa.
Positiv EU-kommissær
EU’s udvidelseskommissionær Olli Rehn, der ligeledes deltog i mødet, »ser positivt på udviklingen i Tyrkiet«.
Han vil dog ikke med sikkerhed slå fast, om Tyrkiet i sidste ende bliver optaget i unionen.
»Tyrkiet bliver først medlem, når de lever op til de kriterier (de såkaldte Københavnskriterier red.), EU har for ansøgerlande«, fastslår Rehn, der tidligere har advaret mod et sammenbrud i forhandlingerne med Tyrkiet. Venter på resultater
Olli Rehn roser samtidig – på vegne af EU’s 27 medlemslande - Tyrkiet for, at landets parlament i sidste uge ændrede den omstridte artikel 301, som gjorde det strafbart at fornærme »tyrkiskhed«.
Artiklen er blandt andet blevet brugt til at dømme nobelprisvinderen fra 2006, Orhan Pamuk, der i sin bog ’Sne’ kritiserede Tyrkiets rolle i forbindelse med det armenske folkemord i 1915-1916.
Ændringen af artikel 301 betyder, at det nu i stedet er blevet strafbart at fornærme »den tyrkiske nation«. En formulering, som EU stadig ikke er helt tilfreds med:
»Det er ikke elegant i teorien, men nu afventer vi at se, hvordan det fungerer i praksis. Før det, kan vi ikke sige noget endeligt om det«, siger kommissær Rehn. Tyrkiet: Vi arbejder videre
Tyrkiets chefforhandler, udenrigsminister Ali Babacan, er glad for, at formandskabet vil gå videre med forhandlingerne, der hidtil er gået langsomt.
»Vores regering vil fortsætte med at gennemføre endnu flere reformer«, siger Babacan, som understreger, »at et tyrkisk medlemskab af EU er vigtigt både for Tyrkiet og for EU«.
Tyrkiet kan tidligst blive optaget efter 2013, hvor et nyt rammebudget for EU vil være på plads. Men siden unionen har afvist at give Tyrkiet en endelig tidsfrist for optagelse, er det tvivlsomt, om tyrkerne bliver medlemmer til den tid.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Er der virkelig nogen, der render rundt og fodrer ulve med godbidder?
Debatindlæg af Pårørende til beboere på demensafdeling i Lyngby-Taarbæk




























