Mindst 10 dræbt under fængselsoprør

Lyt til artiklen

Mindst 10 indsatte er blevet dræbt under et fængselsoprør i Maracaibo i det vestlige Venezuela, oplyser lokale medier. De fleste af ofrene omkom, da en granat eksploderede midt under et sammenstød mellem rivaliserende bander i fængslet lørdag, oplyser myndighederne. 16 indsatte blev kvæstet under oprøret, hvor der også blev affyret skud og sat ild til celler. 26.000 indsatte i 30 fængsler Det lykkedes først politi og fængselsbetjente at få kontrol med situationen søndag.

Tusinder af pårørende til de indsatte er samlet foran fængslet for at demonstrere mod forholdene i institutionen samt for at få oplysninger om, hvem de omkomne er. 498 omkommet det seneste år Der sidder omkring 26.000 indsatte i Venezuelas 30 fængsler.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her